Kézilabda

Botrányos döntés: csak egy súlyosbítás a Cozma-ügyben

A tucatnyi elkövető közül a három fővádlott ügyét – Raffael Sándor elsőrendű, Németh Győző másodrendű és Sztojka Iván harmadrendű vádlottat – tárgyalta a legfelsőbb bírói fórum: a Kúria. Az ügyészség az ő vonatkozásukban felülvizsgálati kérelemmel támadta meg a korábbi jogerős ítéletet, amely jelentősen csökkentette az elsőfokú döntésben kiszabott életfogytiglani büntetéseket. A Kúria október 1-én részben megváltoztatta a jogerős ítéletet és a a harmadrendű vádlott, Sztojka Iván büntetését 8 évről 13-ra módosította, továbbá 10 évre eltiltották a közügyektől. Korábban bűnsegédként súlyos testi sértés miatt ítélték, tettét most emberölés kísérletére változtatták. Raffael és Németh büntetését – 18-18 év – szabadságvesztés helybenhagyta a legfelsőbb bírói fórum.

""

Marian Cozmát 2009. február 8-ára virradóra szúrták szíven a veszprémi Patrióta lokál előtt. Cozma meghalt, védelmére sietőcsapattársai közül a szerb Zsarko Sesum egy rúgástól súlyos fejsérülést szenvedett. A horvát Ivan Pesics életveszélyes állapotba került, miután vesén szúrták, később a bal veséjét el kellett távolítani.

""

Raffaelt és Némethet már másnap elfogták Ausztriában, pár nappal később Sztojka Iván is rendőrkézre került. A Veszprém Megyei Bíróság 2011. június 23-án Raffael Sándort és Németh Győzőt első fokon életfogytiglanra ítélte, kikötve, hogy mindketten leghamarabb 30 év múlva szabadulhatnak. Sztojka 20 év börtönt kapott. A negyedrendű vádlott Pál Gábort 5, az ötödrendű Bihari Csabát 4 év börtönbüntetésre ítélte a bíróság.

""

Marian Cozma szülei és testvérei polgári kártérítési pert indítottak: a család 200-250 millió forint kártérítést kért. Vagyoni kártérítés címén pedig további 50-100 millió forintot kérnek majd az alperesektől, a büntetőügyben elítélt személyektől.